Ads 468x60px

12322

23

Labels

2 Mart 2018 Cuma

Bir Origaminin Hikayesi

Her zaman imrenmişimdir masasında, evinde, odasının duvarında veya arabasında başarımlarını gösteren nesneleri sergileyen insanları. Kimisi sevdiklerinin resmini koyar, kimisi aldığı ödülü, maketleri veya bibloları. Bu nesneler motivasyon sağlar, güzel günleri anımsatır belkide kişiye. Bilemiyorum. Tek bildiğim bu süreç bende ters işliyor.

Masama hiçbir zaman başarım taşıyan bir şey yerleştirmedim. Tam tersi, yaptığım büyük hataları, yediğim büyük kazıkları, yapılan büyük terbiyesizlikleri unutmamamı sağlayacak eşyaları yerleştiririm. Her birinin ayrı bir hikayesi var, her biri aynı hatayı yapmamam adına beni uyaran dostlarımdır. Biliyorum, sağlıklı bir fikir değil ama never forget mevzusu etkisi kabul edilmiş bir mevzu.

Origamileri 5-6 yaşlarından beri sevmişimdir. Pek neşeli bir çocukluk geçirmediğim de düşünülürse pek yakın dostlarımdır. Her insan düşüncelere daldığında, kendisiyle yüzleştiğinde, çıkmazın içine düştüğünde sergilediği davranışlar vardır. Ben origami yaparım, yaklaşık 25 yıldır. Yaptığım her origamide illa ki bir karar vardır, bir çıkmazın içindeyimdir. 

Masamın konuğu “teori” adını verdiğim origaminin bana hatırlattığı “insanların beni aptal duruma düşürmek isteyebileceği, keyifleri uğruna beni kullanabileceği ve iyi insanların sürekli kaybedeceği” gerçeğidir. Tabii bu anlamların arkasında yaşanmışlıklar yatıyor, iyi veya kötü. Sanırım genelde de kötü.

Neyse, sosyal mesaj vererek kapatayım; umarım siz pozitif sembollerle hayatınızı devam ettirecek kadar şanslı olursunuz. Adettendir, benim için değerli bir şarkı ile günü kapatayım, hoşçakalın


2 yorum:

Adsız dedi ki...

Fazla ömrüm kalmadı Yakında öleceğim.
Çalışmalarımı isteyen alsın kullansın. Benimle kaybolmasınlar. Türkiyeye insanlara faydası dokunur. Bugüne dek projelerimi oda tv yorumlarda sundum artık pek gelemeyeceğim. Keşke ekşi sözlükte mühendislere mimarlara ulaşabilse idim.
Selamet dilerim.
Büyük sondaj kuleleri fikir olarak not alınmalı termonükleer enerji kadar güç üreterek insanların enerji çevre su sorununu çözecektir.
İmalat temel yapı Avusturalyadaki güneş kulesidir. 100 metre çap 1000 metre yükseklik. Kule güneş enerjisi değil yerkabuğu enerjisi kullanacaktır. 7 24 çalışacağı ve 50 derece sera ısısı değil 200 derece termal ısı kullanacağı için 12 kat fazla enerji üretecektir. Avusturalyadaki kule tabanındaki 1 km karelik sera ile 1000 mw saat güç üretirken bu kule 12 000 mw saat güç üretecek deniz suyundan içme ve sıcak su ihtiyacını karşılayacaktır.
Nasıl yapıır
Kule betonarmedir. Her 50 metrede bir iç kısımında dairesel olarak dizili raylar bulunur. 5 metre yükseklikteki yatay raylarda karşılıklı olarak dizili patform vardır. Kule vinç gibi uzanan bu platform sondaj borularını taşıyacaktır. 20 katlı platform sayesinde 1000 metrelik parçalar halinde sondaj yapmak mümkün olacaktır. Sondaj 10 metrelik borularla tak sök olarak yapıldığından uzun sürer ve maliyeti yüksektir. Model 10 kademede 10 000 metre derinlik ve 200 derece ısıya ulaşır. Kısa sürer maliyet düşer. Ekonomik olarak yerkabuğu ısısından enerji üretmeye olanak tanır.
Kuleler deniz kıyısına yapılır. Kule 100 metre çapında olduğu için borunun açı ile sondaj yapması mümkün olur. Bu sayede tek bir kuleden 10 km çaplı alanda sondaj yapmak mümkün olur elektirikli başlık ve esnek malzeme ile ilk önce 5 km erine inen sondaj daha sonra 45 derece açı ile ilerlemeye devam eder. Ana sondaj borusu içinden geçen küçük sondaj boruları ile hızla sondaj tamamlanır.
İlk önce 200 derece ısı ile deniz suyu buharlaştırılır. Buhar türbini döndürünce eter dolaşım radyatöründe geçer ısını bırakarak yoğunlaşır. Eter radyatörü kule tabanını ısıtır taban ile tavan arasındaki ısı farkı ile rüzgar enerjisi üretir.
Kule kirli havayı emer çevreyi temizler. Atık yakıt masrafı yoktur. Aynı maliyetle nükleer santral kadar güç üretir. Samsun Antalya İzmir İstanbula kurulacak 4 kule 48 000 mw güç üretir. Enerji ihtiyacını karşılar. Sanayi için gerekli bol ve ucuz enerjiyi sağlar.
İsteyen kendine göre değiştirebilir. Kullanabilir.
Faydaları Dünyayı kanserden kurtaracaktır. Yatırım çeker 3 milyon işsiz gence Almanya gibi kaliteli iş sağlar. Mutlu ömür dilerim elimden gelen bu. Detay isteyen mail atabilir. kemalbeziroglu yandex

Loxnip Steel dedi ki...

Sen çok yanlış geldin hocam ya, mayonezden jelibondan bahsediyoruz biz bu blogda. Lütfen ciddili olmayınız. Ayıb.

 
 
Blogger Templates